Ekonomi

ABD ve Çin’den sürpriz görüşme

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ve Çin Başbakan Yardımcısı Liu He ilk yüz yüze görüşmesini 18 Ocak’ta Zürih’te gerçekleştirecek. ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, toplantıda makroekonomik ve diğer ekonomik konuların görüşüleceği belirtildi. toplantı.

Sürpriz zirve, ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Kasım ayında Endonezya’da düzenlenen G20 zirvesinde bir araya gelmesinin ardından yapılacak ilk yüz yüze görüşme olacak.

Görüşmenin iki ülke arasındaki ticari anlaşmazlıklar, insan hakları ve Tayvan’ın özerkliği gibi konular nedeniyle çekişmeli geçebileceği söyleniyor.

Yellen, son aylarda Çin’e bağımlılığı azaltacak politikaların gerekliliğine dair kritik çalışmalarında açıklamalarda bulundu. ABD’nin Çin’in belirli teknolojilere erişimini engelleme çabaları nedeniyle Pekin hükümeti ABD’yi ‘koruyucu’ ekonomi politikaları uygulamakla suçladı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in de yakında Pekin’i ziyaret etmesi bekleniyor.

Yellen, Kasım ayında Bloomberg’e verdiği bir röportajda Xi’nin iktidara gelmesinin dünyanın ikinci büyük ekonomisine ilişkin belirsizlikleri artırdığına dikkat çekmişti.

espiyeajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu