Ekonomi

Borsa günü düşüşle kapattı.

Borsa İstanbul’da BİST 100 endeksi günü yüzde 0,54 kayıpla 5.058,75 puandan tamamladı.

BIST 100 endeksi bir önceki kapanışa göre 27,45 puan gerilerken, toplam işlem hacmi 71,8 milyar TL olarak gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 1,73 ve holding endeksi yüzde 0,63 kaybetti. Kesilen endekslerin ortasında en çok yüzde 5,93 ile taş ve toprak kazanırken, en çok kaybeden yüzde 2,71 ile inşaat oldu.

Analistler, küresel borsalarda ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımına ilişkin endişelerin beklenenden uzun süre güçlendiğini ve açıklanan makroekonomik verilerden gelen karışık sinyallerin de piyasaların yön bulmasını zorlaştırdığını belirtti.

Büyüme, enflasyon, ekonomik güven endeksi, imalat sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu toplantı özetinin önümüzdeki hafta piyasaların gündeminde olacağını söyleyen analistler, yurt dışında dünya çapında açıklanacak hizmet branşı ve imalat sanayi PMI, Euro Bölgesi ve Almanya’da Enflasyon, Euro Bölgesi’nde tüketici güven endeksi ve Japonya’da sanayi üretimi takip edileceğini belirtti.

Analistler, teknik olarak BIST 100 endeksinde 5.100 ve 5.250 seviyelerinin direnç, 5.000 ve 4.800 puanlarının ise ana pozisyonda olduğunu bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu