Haber

Çin, Bölgesel Çatışmayı Tahrik Etme Çabalarına Son Verilmesi Çağrısında Bulundu

PEKİN, 2 Şubat (Xinhua) — Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Çin’in “Çin tehdidi” söylemine ve çatışmayı kışkırtma çabalarına son verilmesi çağrısında bulunduğunu söyledi.

Sözcü Mao, günlük basın toplantısında Japonya ve NATO tarafından yapılan ortak yazılı açıklamaya ilişkin görüşlerinin sorulmasının ardından açıklama yaptı. Japonya ve NATO, Çin-Rus askeri işbirliğinin gelişmesiyle ilgili endişelerini dile getirdiler.

Mao, Çin’in dünyada ve bölgede her zaman barış ve istikrarı savunduğunu söyledi ki bu da geniş çapta kabul görüyor.

Japonya’nın askeri ve güvenlik alanındaki atılımlarının Asyalı komşuları ve uluslararası toplum tarafından yakından izlendiğini hatırlatan sözcü, Japonya’nın tarihten ders alması, barışçıl kalkınma yolundan ayrılmaması ve ülkeler arasındaki güveni zedelememeye özen göstermesi gerektiğini sözlerine ekledi. bölgesel barış ve istikrarı bozmak.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in Çin kaynaklı güvenlik tehditlerine ilişkin açıklamaları sorulduğunda Mao, bölgesel bir savunma ittifakı olarak kalacağını savunmasına rağmen, NATO’nun sürekli olarak geleneksel savunma sahası ve kapsamının ötesine geçerek güçlenmeye çalıştığını savundu. Asya Pasifik ülkeleriyle askeri ve güvenlik ilişkileri ve “Çin tehditleri” söylemini uydurmaya çalıştığını söyledi.

Mao, “Bu gelişmeler, bölge ülkelerinin yüksek düzeyde uyanık olmasını gerektiriyor.”

Çin’in aktif olarak barış görüşmelerini desteklediğini ve sıcak noktalarda gerilimi düşürmeye çalıştığını kaydeden sözcü, NATO’nun Avrupa’da güvenlik konusunda nasıl bir rol oynadığını düşünmesi gerektiğini vurguladı.

Mao, “Asya Pasifik, jeopolitik yarış için bir savaş alanı değildir ve Soğuk Savaş zihniyetini ve blok çatışmasını hoş karşılamaz” dedi.

haber-suleymanpasa.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu