Haber

İran’da Protestoların 100. Günü: Rejim 500 Kişiyi Öldürdü…

Mahsa Amini’nin gözaltında öldürülmesinin ardından İran’da rejim karşıtı protestolar sürüyor. 100. gününde de devam eden protestolarda şimdiye kadar rejim tarafından 500’e yakın kişinin öldürüldüğü bildirildi.

İran İnsan Hakları Aktivistleri Haber Ajansı (HRANA), protestolarda 69’u çocuk en az 500 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

BBC Türkçe’nin verdiği bilgilere göre protestolar başladığından beri iki kişi idam edildi; 26 kişinin idam edilmesi bekleniyor.

2017, 2018 ve 2019 yıllarında gerçekleştirilen uzun süreli protestolara rağmen, son eylemlerin toplumun her kesiminden insanı içermesi ve kadınların öncülük etmesi nedeniyle farklı olduğu belirtiliyor.

Gözaltına alınan 16 yaşındaki serbest kaldıktan sonra intihar etti…

İran’ın gençliği de başörtülerini yakarak veya ülkenin katı dini kurallarına meydan okuyarak hareketin ön saflarında yer aldı. Gençlerin kullandığı protesto tekniklerinden biri de Şii din görevlilerinin arkasından yaklaşarak başlarını örtmekti.

16 yaşındaki Arshia Emamgholizadeh, bu eylemi işlediği için geçen ay Tebriz’de gözaltına alındı. 10 gün gözaltında kaldı ve serbest bırakıldıktan iki gün sonra intihar etti. Ailesi yetkilileri, tutukluluğu sırasında kendisine bilinmeyen ilaçlar verildiği ve sopalarla dövüldüğü için intihar etmekle suçluyor.

İranlı yetkililerin hayatını kaybeden göstericilerin ailelerine baskı uyguladığı ve uzlaşmaya çalıştığı iddia ediliyor. 27 yaşındaki Mehran Samak’ın, İran’ın Dünya Kupası’ndan elenmesinin ardından arabasının kornasını çalması sonucu hayatını kaybettiği bildirildi. Gözaltında hayatını kaybeden 23 yaşındaki Hamed Salahshoor’un ailesi, gencin vücudunda şoke edici işkence izlerinin olduğunu söyledi. Çok sayıda tutuklunun farklı işkencelere maruz kaldığı bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu