Haber

Sırbistan Savunma Bakanı Vuceviç: Ukrayna’ya silah satmadık ve satmayacağız

Reuters’in iddiasıyla ilgili konuşan Vucevic, şunları söyledi: “Bu yalan haberi on defadan fazla çürüttük, bir kez daha tekrarlayacağız. Sırbistan ne Ukrayna’ya ne Rusya’ya ne de çatışma bölgesindeki ülkelere silah satmadı, satmayacak. Bazılarının amacının belli olduğu ortada. Sırbistan’ı bu çatışmaya çekmek için, ancak belirlediğimiz politikaya olan bağlılığımızı sürekli olarak ifade ettik. koruyoruz”ifadeleri kullandı.

Silahlarınızdan bazıları çatışma bölgesine ‘sihirli bir şekilde’ girme olasılığı.Vuceviç, her zaman olduğunu ancak bunun Sırbistan ile kesinlikle hiçbir ilgisi olmadığını kaydetti. “Uluslararası normlara, sözleşme kararlarına, iş kurallarına uymayan ülkelerin sorunu bu. Tekrar ediyorum, Sırbistan Ukrayna’ya silah göndermedi ve bu konuda yayınlanan her şey spekülasyon”vurgu yaptı.

Reuters, ABD Savunma Bakanlığı’nın internete sızan bir belgesine dayanıyorSırbistan’ın Kiev’e silah göndermeyi kabul ettiğini veya çoktan gönderdiğini iddia etti.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandr Vucic,Mart ayı başında yaptığı açıklamada, “Belgrad’dan Kiev’e silah tedariki” iddialarını kesin olarak yalanladı.

Vucic, “Açık bir yalandır. Sırbistan kimseye silah göndermedi. Sırbistan mühimmat üretiyor ve satıyor. Savunma sanayisinde birçok işletmemiz var. Mühimmat ürettiğiniz zaman hep çatışma bölgesine veya kriz bölgesine ulaşıyorlar.”dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu