Haber

Türkiye’nin olası Suriye operasyonu ABD’li komutanı korkuttu: Türklerin girmemesi için her şey çok önemli

PKK/YPG terör örgütüne verdiği destekle tanınan ABD Merkez Kuvvetleri (CENTCOM) Komutanı Michael Erik Kurilla’dan çok tartışmalı açıklamalar geldi. ABD’nin Ortadoğu’daki bir numaralı ismi Kurilla, Türkiye’nin Suriye operasyonunun engellenmesi gerektiğini savunarak, “Buradaki gerilimi azaltmak ve Türklerin girişini engellemek için yapılacak her şey çok önemli” dedi.

MUHTEMEL OPERASYONA KARŞI DAİŞ’İ MAZERET ETTİ

Kurilla yaptığı konuşmada terör örgütü DEAŞ’ı mazur görerek, “Bölgede istikrarsızlığa ve Suriye’deki ortaklarımızın DEAŞ cezaevlerinin kontrolünü kaybetmesine yol açabileceği için çok endişeliyim. Kuzey Suriye’de yaklaşık 28 cezaevi var. “

TERÖR ÖRGÜTLERİYLE SIK GÖRÜŞMELER

Basın toplantısında konuşan Kurilla, son dönemde çok sayıda DEAŞ militanının Suriye’deki cezaevlerinden firar ettiğini de söyledi. Kurilla, Suriye’de terör örgütü üyeleriyle en sık görüşen ABD’li komutanlar arasında yer alıyor.

ERDOĞAN’IN OPERASYON SİNYALİ ABD VE RUSYA’DAN TEPKİ OLDU

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz haftalarda Suriye’ye askeri harekât sinyali verdiği, Tel Rıfat ve Menbiç bölgelerine yönelik harekât yapılacağı ileri sürülmüştü. Türkiye’nin bu açıklamalarına ABD ve Rusya’dan tepki geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu